VFL/Laserpenna (Visual Fault Locator)

För felsökning, t ex avbrott på fiberkabeln eller en dålig svets. Våglängd 650nm. Passar FC+SC kontakter (2,5mm ferrul). Adapter för LC (1,25mm) som tillval.
Tre lägen; Konstant/3Hz/9Hz. Mätlängd max 5km.

VFL/Laserpenna
Art 60225

- Inkl 2 st AA batterier

Fiberadapter FC-LC, 2,5-1,25mm
Art 60433

Fiberskalare

Fiberskalare med ett tre hål för 250µm/900µm/3mm.

Fiberskalare 250µm/900µm/3mm
Art 60221

VFL Laserpenna Visual Red
VFL LaserpennaVR
Skalverktyg Fiber PEFO3
Sidans topp

Ferule Cleaner SC/FC 2,5mm
Art 60445

Ferule Cleaner SC/FC 2,5mm

Rengöringspenna typ One-Click.

Ferule Cleaner
OPM Optical Power Meter

PM/Optisk effektmätare

Våglängd 850/1300/1310/1490/1550/1625nm. Mätområde -50 -- +26dBm.
FC+SC anslutning.

PM/Optisk effektmätare
Art 60227

- Inkl 2 st AA batterier

CLE-BOX

CLE-BOX LC/SC/FC

Klassisk kassettrengöring med superfin textiltejp. Upp till 500 rengöringar.

CLE-BOX Cleaner LC/SC/FC
Art 60444

EasySplicer OTDR

EasySplicer OTDR (Optical Time Domain Reflector)

EasySplicer OTDR används för felsökning och dokumentation av fibernät.
Mätning och lokalisering av förluster och fel, det kan vara svetsar, kontakter,
en för skarp böj, ett brott etc.

EasySplicer OTDR är väldigt enkel att använda, perfekt för OTDR-nybörjaren.
Automode funktionen beräknar längden på fibern, identifierar fel (avstånd till
och dämpning) och även avvikelser. Det finns även ett Expert mode där man
kan ställa in nätverksparametrar mer i detalj.
Används med fördel direkt i väskan som ligger färdigpaketerad med 500m
launch cable (dead zone cable).

Multifunktion, vilket innebär att instrumentet dessutom innehåller VFL (Visual
Fault Locator), optisk effektmätare och LS (Light Source).

EasySplicer OTDR *
Art 60229

- Mätområde 0-60km
- Våglängd 1310/1550nm
- DR-värde 24/22dB
- 4,3” touchscreen
- Launch cable 500m G652 SM
- inkl adaptrar, SC/APC, SC/PC, LC/APC, LC/PC
- VFL 650nm, <10mW
- Effektmätare -70 -- +10dBm
- LS 1310/1550nm, -5dBm
- RJ45 tracker
- Inkl väska och USB-laddare

Produktblad EasySplicer OTDR

* Beställningsprodukt

Saguaro
Saguaro Kaktus

©2018-2022 SAGUARO AB · Tel 08-508 666 66 · Mail info@saguaroab.se

·· VI HAR DET DU BEHÖVER! ··

08-508 666 66
info@saguaroab.se

Saguaro Insta